Dziś odebrałam przesyłkę z księgarni. Zakupiłam 7 książek, które dołączą do mojej domowej biblioteczki. Nie wszystkie  tytuły są o biznesie czy rozwoju osobistym, ale już nie mogę się doczekać  kiedy wszystkie przeczytam. Po prostu – lubię czytać książki.
Warto czytać książki z kilku powodów, a mianowicie:

1. Książki pobudzają wyobraźnię i relaksują

Kiedyś niechętnie podchodziłam do czytania i pamiętam dokładnie dzień, w którym oszołomiła mnie szkolna lektura. Czytając jej treść, tworzyły mi się w wyobraźni obrazy miejsc, emocji, kolorów  – to niesamowite, jak bardzo książki pobudzają fantazję, wystarczy się na nie otworzyć i znaleźć taką lekturę, która w końcu nas zainteresuje.

2. Książki rozwiązują problemy

Ja w książkach znajduję mądrość, odpowiedzi na wiele pytań, które niejednokrotnie pomogły rozwiązać moje problemy.  W księgarniach znajdziemy mnóstwo poradników, dzięki którym poznamy świat, który na co dzień być może nie jest dla nas dostępny. Czerpmy z nich inspirację do działania w życiu osobistym i zawodowym.

3. Czytanie jest dla mózgu jak siłownia dla ciała

Ostatnio jeden ze znajomych podzielił się ze mną swoją uwagą na temat ludzi, którzy dużo czytają, ale często nie wcielają treści edukacyjnej lektury w życie.  Czy zawsze trzeba czytać, by czegoś się nauczyć, wykuć na przysłowiową blachę? Czy można przeczytać tylko jedną książkę o sprzedaży i kurczowo stosować tylko jedną metodę działania? Ciągłe poszukiwanie treści, które są dla nas ciekawe jest jak najbardziej dozwolone. W książce pt. „Jak uczy się mózg” Spitzera, przeczytałam, że nasz mózg nie jest stworzony do czytania, więc potrzebujemy jak najwięcej treningów. Jedni od razu zapamiętują treści, a inni po kilka razy czytają dany tekst. Stymulowanie mózgu poprzez czytanie i praktykowanie treści pobudza jego rozwój, a tym samym wpływa na przyswajalność.

4. Czytanie książek wspomaga nasz rozwój społeczny, poszerza horyzonty, dostarcza wiedzy o  świecie

Dzięki książkom możemy poznawać zasady działania w społeczeństwie. Poznajemy modele myśli, uczuć, działań. Rozwijamy empatię, która może być znacznie większa niż w przypadku ludzi, którzy książek nie czytają.

5. Sprawność umysłowa, inteligencja i kreatywność

Wymieniłam tutaj tylko 5 powodów, dla których warto czytać,  ale jest ich znacznie więcej.  Zachęcam do sięgania po różnorodne gatunki literackie, np. fantastyka, popularnonaukowe, naukowe czy literaturę faktu. Do tego warto czasem przedyskutować  to, o czym czytacie w środowisku, które również lubi czytać.  W Gdyni możesz skorzystać z cyklicznych spotkań w Bliżej na Placu Kaszubskim –  kameralne spotkanie dla miłośników literatury rozwojowej i biznesowej.
W grupie możesz przedyskutować treść książki, którą przeczytałeś lub dowiedzieć się czegoś o nowym tytule.
Według badań Biblioteki Narodowej aż 63% Polaków nie czyta książek.
10 – 20% Polaków czyta 7 i więcej książek
46,2% czyta teksty dłuższe niż 3 strony
41% domostw w Polsce nie posiada książek lub posiada tylko podręczniki szkolne
Monika Kamińska
Monika KamińskaDoradca biznesowy klienta