Wielu moich bliższych i dalszych znajomych często mówi, że marzą o rozpoczęciu własnego biznesu. Niektórzy tylko wprowadzają to pragnienie z różnym skutkiem w życie.  Mają tym samym dużą przewagę nad pozostałymi, którzy nie odważą się nawet zacząć…

Ja też byłem jednym z tych wielu, którzy marzyli o prowadzeniu własnej firmy, ale jednocześnie miałem wiele obaw. Złapałem się też w sidła lenistwa, bo przecież etat w korporacji to wygoda, bezpieczeństwo, dobre pieniądze. A stres, nadgodziny, nie zawsze mili koledzy, absurdalne zadania wykonywane „bo kazali z góry”, też da się jakoś przeboleć…

Różnorodne interesy prowadziłem już w czasach studenckich – handlowałem, dostarczałem usługi, zatrudniałem nawet ludzi. Jednak wówczas byłem wolny jak ptak i skutki moich ewentualnych błędów mogły zaważyć tylko na mnie, a nie na kimś innym.

W dorosłości na długie 7 lat zatonąłem w życie korporacyjne z wszystkimi jego urokami i wadami. Przez pewien czas było całkiem interesująco, ale z czasem zaczęło mi coraz więcej rzeczy przeszkadzać. Profity płynące z pełnienia poważnej funkcji, w spółce zależnej od dużej korporacji, w coraz mniejszym stopniu rekompensowały uciążliwości.

Pierwszy krok postawiłem bezpiecznie, jeszcze będąc pracownikiem korporacji. Kupiliśmy z przyjacielem mieszkania na wynajem. Z czasem biznes rozwinął się i dziś świadczy usługi dla małych inwestorów w nieruchomości. W dużej mierze firma jest samodzielna i wymaga tylko minimalnej uwagi z mojej strony.

Sukces tego biznesu i rosnące zmęczenie światem korporacji sprawiły, że zmieniło się moje podejście do etatu w niej. Gdy w firmie, w której pracowałem zaczęły zachodzić zmiany, nie zabiegałem jak wcześniej o wzmocnienie swojej pozycji. Po upływie kilku miesiącach odszedłem, aby założyć własną firmę, tym razem bez korporacyjnej pępowiny. To była najlepsza decyzja jaką podjąłem w życiu zawodowym!

Nie ukrywając, miałem oczywiście wiele obaw. Przede wszystkim bałem się, że będzie mniej pieniędzy. Okazało się jednak, że było dokładnie odwrotnie. Mogłem bowiem wybierać to, dzięki czemu jestem w stanie zarobić dużo i jednocześnie odpuszczać działania, które nie przynoszą mi korzyści.

Bałem się, że własna firma mnie uziemi. Tymczasem obecnie mam więcej wolnego czasu, zwłaszcza na wyjazdy, bo sam decyduję kiedy będę pracował od świtu do nocy, a kiedy odpoczywał. Mam dość czasu na pracę, rodzinę, wypoczynek i rozwój.

Bałem się również, że nie uda mi się zmotywować do pracy bez przysłowiowego kija nad głową. Okazało się jednak, że praca dla siebie motywuje mnie znacznie lepiej niż jakikolwiek kij, marchewka czy inna brukiew w korporacji.

Ostatecznie obawiałem się o postawę wspólników – że nie będą się starali o firmę równie mocno jak ja. Wspólnicy mieli jednak podobne pozytywne odczucia co ja i pracuje mi się z nimi lepiej niż z kolegami i koleżankami.

Dziś nie wyobrażam sobie pracy z krępującą umową o pracę. Moją emeryturą zająłem się sam. W odróżnieniu od 18 milionów osób, które płacą wielki ZUS od swoich umów o pracę, nie martwię się stopą zastąpienia, ustawicznie obniżaną przez rząd. Nie muszę też martwić się losem moich bliskich po mojej śmierci, bo prywatny kapitał na emeryturę, a w moim przypadku są to mieszkania na wynajem i fundusze, nie przepada po śmierci jak kapitał emerytalny w ZUS.

Jeżeli jeszcze tkwisz w systemie, to wiedz, że trzymamy za Ciebie kciuki. Chętnie pomożemy Ci przebrnąć przez całą formalną drogę, jeśli zdecydujesz się z niego uwolnić.

Powodzenia!

Maciej Stępa
Maciej StępaPrezes Zarządu
Prowadził własną działalność gospodarczą a następnie pełnił funkcję dyrektora finansowego w jednej ze spółek zależnych firmy Asseco Poland. Jest trenerem i mentorem biznesowym i współwłaścicielem kilku spółek.

Jeśli zainteresował Cię ten wpis i chciałbyś/chciałabyś zdobyć więcej informacji lub pogłębić wiedzę w związku z opisywanym tematem, zostaw nam swojego maila, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 roboczych godzin.

Imię(*)

Adres email (*)

(*) Wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Profit Plus moich danych osobowych podanych w niniejszym formularzu wyłącznie w celach marketingowych. Przyjmuję do wiadomości, dane będą przetwarzane przez Profit Plus doraźnie do chwili prezentacji usług/usługi świadczonej przez Profit Plus oraz, że do tej chwili administratorem danych, podanych przeze mnie, będzie Profit Plus, dane mogą być przekazywane podmiotom uprawnionym na mocy przepisów prawa, dane zostały podane dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.