Strona główna Aktualności Leczenie łuszczycy za pomocą naświetlania

Leczenie łuszczycy za pomocą naświetlania

170
leczenie luszczycy

Łuszczyca to choroba, która sama w sobie nie stanowi wielkiego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak bez wątpienia jest chorobą uciążliwą i wstydliwą ze względu na rzucające się w oczy objawy. Istnieje wiele sposobów, by z nią walczyć, a jednym z nich są naświetlania Czy są skuteczne?

Łuszczyca – przyczyny i objawy

Łuszczyca to choroba przewlekła, która polega na powstawaniu zmian skórnych będących wynikiem rogowacenia naskórka. Nie jest zakaźna, jednak z pewnością kłopotliwa. Wśród jej przyczyn znajdują się zarówno uwarunkowania genetyczne, jak również zaburzenia immunologiczne oraz czynniki środowiskowe. Choruje na nią około 2% społeczeństwa, natomiast w tym odsetku wyraźnie częściej pojawiają się zachorowania na dolegliwości metaboliczne oraz układu krążenia. Jej zwalczanie to proces ciężki i długotrwały, jednak istnieją metody zwalczania tej choroby.

Leczenie łuszczycy

Niestety zła wiadomość jest taka, że łuszczycy nie da się wyleczyć definitywnie – możliwe są nawroty choroby. Dzięki leczeniu można jednak znacząco zwalczyć jej objawy, a także pozbyć się jej całkowicie na dłuższy czas oraz złagodzić nawroty. Do podstawowych metod leczenia służą preparaty keratolityczne, cygnolina i glikokortykosteroidy. Pomagają również dziegcie – na rynku dostępne są szampony z ich zawartością, które stanowią wsparcie w procesie leczenia.

Naświetlania – na czym polegają

Naświetlania na łuszczyce, czyli fototerapia opiera się na promieniowaniu UV, na którego ekspozycję wystawiane są zmiany skórne powstałe na ciele. Promienie UV, podobnie jak promienie słoneczne, mają działanie immunosupresyjne oraz przeciwzapalne. Dzięki temu zabiegowi spowolnieniu ulega proces wymiany komórek, mający wpływ na łuszczenie się naskórka. Szczególną odmianą fototerapii jest fotochemioterapia, znana również jako PUVA. Opiera się na podaniu pacjentowi środka chemicznego, który zwiększa wrażliwość na promieniowanie świetlne, przez co zwiększa się oddziaływanie terapii.

Naświetlania – czy i kiedy warto?

Bez wątpienia naświetlania na łuszczycę to rozwiązanie warte zastosowania, lekarze zalecają tę formę leczenia zwłaszcza w cięższych przypadkach choroby, gdzie potrzebne są silniejsze formy przeciwdziałania postępowaniu schorzenia. Oczywiście, to właśnie konsultacje i zalecenia lekarskie odgrywają tutaj największą rolę, dlatego odradzamy samodzielne próby podejmowania tego typu terapii, zwłaszcza, że istnieje szereg przeciwwskazań do jej stosowania. Przede wszystkim zalicza się do nich uczulenie na promieniowanie UV, ale również ciąża, padaczka, gorączka, przeszczepy skóry, a także występowanie innych niż łuszczyca ostrych chorób skóry. 

Naświetlania to rozwiązanie niezwykle skuteczne, które pozwoli skutecznie zwalczać nawet ciężkie przypadki łuszczycy, dlatego osoby borykające się z tą dolegliwością powinny porozmawiać ze swoim dermatologiem i rozważyć taką możliwość. Łuszczycy nie da się całkiem wyleczyć, ale z całą pewnością można uczynić życia z tą chorobą całkowicie bezproblemowym. 

Poprzedni artykułRola kwasu foliowego w ludzkim organizmie
Następny artykułFolia stretch – charakterystyka i zastosowania