Strona główna Zdrowie i styl życia Na czym polega neuromobilizacja nadgarstka?

Na czym polega neuromobilizacja nadgarstka?

61
terapia nadgarstka

Neuromobilizacja nadgarstka jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia manualnego w przebiegu uszkodzeń nerwów obwodowych. Ta technika rehabilitacji jest szczególnie użyteczna w terapii zespołu cieśni nadgarstka.

Leczenie schorzeń nadgarstka

Zespół kanału nadgarstka jest najczęściej występującą neuropatią uciskową kończyny górnej. Powszechnie znany jest jako zespół cieśni nadgarstka. Istotą tego schorzenia jest kompresja nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Zwiększenie ciśnienia, wywołane np. ruchem stawu promieniowo-nadgarstkowego, powoduje ucisk na tkanki znajdujące się w świetle kanału. Skutkiem tego jest zahamowanie przewodzenia impulsów nerwowych, zaburzenia czucia, niedowłady i porażenie mięśni ręki.

Gdy nie doszło jeszcze do nieodwracalnych zmian morfologicznych, właściwą metodą leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest neuromobilizacja. Technika ta wykorzystywana jest także w okresie rehabilitacji, po leczeniu chirurgicznym.

Neuromobilizacja nadgarstka

Neuromobilizacja nadgarstka, leczy zaburzenia poślizgowe struktur układu nerwowego, wykorzystując zdolność przesuwania nerwu wewnątrz kanałów kostnych. Nerw ma możliwość nieznacznego poruszania się względem otaczających tkanek oraz niewielkiego zwiększenia swojej długości. W zespole kanału nadgarstka dochodzi do ograniczenia ruchomości i zaburzeń napięcia nerwu pośrodkowego. Neuromobilizacja nadgarstka ma za zadanie mobilizację nerwu pośrodkowego i struktur go otaczających. Metoda ta przywraca pierwotną elastyczność i sprawność uszkodzonych struktur, dzięki czemu mogą one znów wykonywać ruchu napinania i rozciągania. Wyróżnia się dwa rodzaje neuromobilizacji:

  • neuromobilizacja rozciągową, polegająca na poruszaniu nerwu wraz z osłonką mielinową i otaczającymi tkankami,
  • neuromobilizacja ślizgowa, polegająca na ruchu aksonu względem osłonki mielinowej.

Efekty neuromobilizacji nadgarstka

Metody neuromobilizacyjne mają na celu zniesienie dolegliwości bólowych i zmian zapalnych oraz zwiększenie ukrwienia tkanki nerwowej. Techniki mechaniczne, rozciągając nerw, stymulują wytwarzanie mieliny i usprawniają transport aksonalny. Neuromobilizacja nadgarstka eliminuje obrzęki i zrosty, zarówno w samym nerwie pośrodkowym, jak i w sąsiadujących tkankach. Efektem tej metody jest także zmniejszenie ciśnienia, tak istotne w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka.

Neuromobilizacja nadgarstka – przebieg

Podczas zabiegu neuromobilizacji nerwu pośrodkowego nadgarstek i palce dłoni powinny być rozluźnione. Staw ramienny odwiedziny, a staw łokciowy zgięty. Mobilizacja nerwu rozpoczyna się jak najdalej od uszkodzenia, poprzez zgięcie boczne szyi lub obniżenie łopatki.

Podsumowanie

Neuromobilizacja jest stałym elementem leczenia pacjentów ze schorzeniami w obrębie nadgarstka, szczególnie w zespole kanału nadgarstka. Prawidłowo wykonana neuromobilizacja przywraca właściwą neuromechanikę i pozwala pacjentom na odzyskanie pełnej sprawności, bez dolegliwości bólowych.

Poprzedni artykułRadzenie sobie ze stresem w codziennym życiu – pomoc psychologa
Następny artykułDekoracyjny odświeżacz powietrza – zalety stosowania