
Losowość jest pojęciem, które często bierzemy pod uwagę dopiero wtedy, gdy dotknie nas bezpośrednio. Codzienne życie jest pełne niespodzianek, choć nie zawsze tych przyjemnych. Jednym z przykładów jest zalanie mieszkania. Jeśli doświadczyliśmy tego zjawiska, to z pewnością wiemy, że nie jest to nic przyjemnego. Niemniej zamiast załamywać ręce, powinniśmy szybko działać, aby wyeliminować problem. Sprawdźmy, co zrobić w przypadku zalania mieszkania.
Wyeliminowanie czynnika odpowiadającego za zalanie
W momencie, gdy woda przedostaje się w różnorodne zakątki naszego mieszkania to pierwsze, co powinno przyjść nam na myśl, to wyeliminowanie czynnika odpowiadającego za tą sytuację. W związku z tym, jeżeli to my jesteśmy sprawcami tej nieszczęśliwej sytuacji, wówczas jak najprędzej powinniśmy zatrzymać wyciek wody. Jeśli nie jest to możliwe do zrobienia „od ręki”, to przynajmniej postarajmy się go zmniejszyć. Pomocne w tym przypadku może okazać się zakręcenie zaworów. Niemniej gdy prowodyrem całego zdarzenia jest większa usterka, postarajmy się uzyskać dostęp do zaworu głównego, który znajduje się najczęściej w piwnicy. Poza tym niezbędne może okazać się poinformowanie o tym fakcie zarządcy budynku oraz odwiedzenie sąsiadów i ewentualne oszacowanie strat. Z kolei jeśli okaże się, że zalewa nas sąsiad, wówczas jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z nim w celu wyeliminowania problemu.
Staraj się zminimalizować straty
Zalane mieszkanie to z pewnością nic przyjemnego. Jeśli jednak wydarzyła się już ta losowa sytuacja, to postarajmy się o możliwie największe zminimalizowanie strat. W tym przypadku pomocne będzie niezwłoczne pozbycie się wody z podłogi. Jeśli z kolei zalał nas sąsiad, to jest wysoce prawdopodobne, że ucierpiały nie tylko panele czy płytki. W takim przypadku istotne jest również osuszanie ścian po zalaniu mieszkania. Pamiętajmy, że wilgoć nie jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem i może przyczynić się m.in. do powstania grzyba czy pleśni. Poza tym, farba na zalanych ścianach, bez ingerencji z naszej strony, może stracić swoje właściwości, złuszczyć się, a finalnie po prostu odpaść. Zalane ściany to również ryzyko osłabienia tynku czy zmycia gładzi.
Co jeszcze powinniśmy zrobić w przypadku zalania mieszkania?
Osuszanie ścian po zalaniu mieszkania oraz pozbycie się wody to tylko wybrane czynności, które powinniśmy wykonać. Poza zagadnieniami technicznymi, pamiętajmy również o kwestiach formalnych. Zastanówmy się, czy nasze mieszkanie było ubezpieczone? Jeżeli tak, wówczas istnieje duża szansa na to, że część lub całość kosztów nieplanowanego remontu zostanie pokryta z kieszeni ubezpieczyciela. Tutaj konieczne okaże się spisanie protokołu oraz przeprowadzenie wyceny strat przez rzeczoznawcę, co będzie podstawą do wypłaty kwoty odszkodowania.
Sytuacje losowe mają to do siebie, że są nieprzewidywalne, a często rozczarowujące. Jednym z mało przyjemnych momentów jest zalanie mieszkania. Niemniej jeśli doświadczyliśmy tej przykrej sytuacji, to nie powinniśmy się załamywać – wręcz przeciwnie. Szybkie działanie jest tu kluczem do zminimalizowania strat. Pamiętajmy, aby jak najszybciej pozbyć się zalegającej wody, która w żadnym przypadku nie jest w takim momencie naszym sprzymierzeńcem.