Strona główna Biznes i finanse Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej – wszystko, co musisz wiedzieć 

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej – wszystko, co musisz wiedzieć 

124
praca zdalna kadrowa

Nowelizacja ustawy o Kodeksie pracy wprowadza regulacje dotyczące pracy zdalnej. Nowe przepisy obowiązywać będą od 6 kwietnia 2023 r. Warto zatem wiedzieć, jakie dokładnie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej zawiera nowy Kodeks pracy.

Czym jest praca zdalna?

Jak wspomniano, nowy Kodeks pracy wprowadza przepisy dotyczące pracy zdalnej. Zgodnie z przyjętymi regulacjami będzie ona polegała na wykonywaniu określonej pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Takim miejscem może być adres zamieszkania pracownika. Praca zdalna zakłada wykonywanie zajęcia z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Co ważne, miejsce wykonywania pracy zdalnej musi być uzgodnione między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli będzie ono odgórnie wskazane przez pracodawcę, wówczas nie ma się do czynienia z pracą zdalną. Zakres pracy zdalnej musi być określony w porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem, a także w regulaminie pracy zdalnej. 

W jaki sposób uzgodnione powinno być wykonywanie pracy zdalnej?

Wykonywanie pracy zdalnej musi być uzgodnione wspólnie przez pracodawcę i pracownika. Może to nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w jej trakcie. W tym drugim przypadku z inicjatywą wykonywania pracy zdalnie wyjść może zarówno pracodawca, jak i pracownik. Uzgodnienie pracy zdalnej obejmować musi takie elementy jak fakt pracy zdalnej i jej zakres (całkowity czy częściowy), miejsce jej wykonywania, a także inne istotne dla pracodawcy i pracownika ustalenia. Nowe przypisy zakładają, że pracodawca będzie miał polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnie. Co jednak ważne, możliwe będzie to wyłącznie pod dwoma ściśle określonymi warunkami. Po pierwsze, w przypadku obowiązywania nadzwyczajnego. Po drugie, jeśli pracodawca nie będzie w stanie zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków w miejscu pracy.

Kiedy pracownik może wnioskować o wykonywanie pracy zdalnej?

Przyjęte regulacje prawne wskazują na sytuacje, w których pracownik może złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej, a pracodawca zobowiązany jest go uwzględnić. Taki wniosek złożyć mogą pracownicy w ciąży oraz pracownicy będący rodzicami, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, są rodzicami dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem powstałym okresie prenatalnym lub w czasie porodu, dziecka niepełnosprawnego, a także dziecka wymagającego wczesnego wspomagania w jego rozwoju. Taki wniosek może złożyć również pracownik sprawujący opiekę nad innym członkiem rodziny. W takich przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić wykonywania pracy zdalnej tylko wówczas, jeśli rodzaj pracy ze względu na swój charakter nie może być wykonywany poza miejscem pracy.

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w związku z pracą zdalną?

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę konkretne obowiązki związane z pracą zdalną. Przede wszystkim musi on zapewnić niezbędne materiały i narzędzia pracy. Mowa tu także urządzeniach technicznych. Zobowiązany jest również do zapewnienia instalacji, serwisu i konserwacji narzędzi pracy. Nowe regulacje nakładają także na pracodawcę obowiązek pokrycia niezbędnych kosztów z tym związanych. Poza tym pracodawca pokryć musi koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej. Oznacza to dodatkowe obowiązki księgowe. Dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z usług doświadczonej pod tym kątem księgowej z Warszawy na Bemowie. Co więcej, obowiązkiem pracodawcy będzie również pokrycie innych kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej. Ważne jest jednak, aby wszelkie takie koszty były wcześniej określone w dokumentach związanych z pracą zdalną.

Praca zdalna nie jest dziś już niczym nowym. Teraz jednak w końcu uregulowana została w przepisach Kodeksu pracy. Jest to korzystna rozwiązanie zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Ci pierwsi muszą się jednak do tego odpowiednio przygotować, zwłaszcza prowadząc pełną księgowość na Bemowie. Mowa tu przede wszystkim o właściwym księgowaniu kosztów związanych z pracą zdalną.

Poprzedni artykułJak obecnie wygląda windykacja długów w Wielkiej Brytanii?
Następny artykułJak odpowiednio myć szklane drzwi biurowe?